Cember

Durağan Çemberi

Türkiye’nin en güzel el dokumaları Durağan’da üretilir. Çember denilen el dokumasının anavatanı Durağan’dır.Fakat Kastamonulular bu ürünü yasal boşluktan faydalanarak illeri adına tescil ettirmişlerdir. Gerçi Osmanlılar döneminde Durağan Kastamonu ilinin bir kazası idi.

Kastamonulular, Durağanlılardan öğrendikleri bu ürünü maalesef kendi ürünleri imiş gibi tanıtmaktadır.

Şimdi deliller ışığında çemberin neden Kastamonu’nun olamayacağını anlatalım.

1-Bir bölgede geleneksel dokuma sanatının olması için öncelikle dokuma hammaddesinin zirai olarak yetiştirilebilmesi gerekir. Çember ya da çember pamuk ipliğinden üretilmekte olup bu ürünün üretilmesi için üreticilerin öncelikle kendi pamuğunu üretebilmeleri gerekmektedir. Eskiden Durağan’da insanlar üretecekleri dokumaların pamuklarını kendi ekerlermiş.Gökırmak vadisi boyunca pamuk bitkisinin iklim ve toprak özelliklerini bir arada taşıyan yegâne yer Durağan ve Saraydüzü ilçesinin Arım Çayı boyunca uzanan bir kaç köyüdür. Pamuk yetişmeyen yerde doğal olarak dokumacılığın da olamayacağını söyleyebiliriz.

2-Bugün turistik bir eşyaya dönüşen çember eskiden günlük yaşamda ve özellikle başörtüsü olarak kullanılırdı. Durağan’ın köylerinde bugün hala çemberi başörtüsü olarak kullanan birçok kadın vardır.Oysaki Kastamonu’da bunu gerçek amacıyla kullanan bir kişi dahi yoktur.Kastamonu bunun turizmini yapmaya çalışmaktadır. Ve ilk usta öğreticileri de hep Durağanlıdır. 3-Durağanda bütün kadınlar herhangi bir kurs görmeden çember dokumasını bilir. Bu anadan kıza geçen bir mirastır. Fakat Kastamonu’da çember dokuma işi ancak kurslarda öğretmek şeklinde mümkündür.Elbette ki beğenilen bir ürününü başka yerlerde de üretilmesi bir haktır. Fakat bir şark kurnazlığı göstererek yasal boşluklardan ve Durağanlıların daha bu işin farkına varmadan çemberi Kastamonuluların patentleştirmesigerçekten bir ayıptır. Çember Durağanın öz malıdır.Türkiye’nin ve dünyanın en güzel çemberleri Durağanda ev tezgâhlarında üretilir.Taklitler ancak asıllarını yaşatır.

© 2017 Durağan Belediye Başkanlığı

Please publish modules in offcanvas position.